Hyppää sisältöön

Ketterä vaatimusmäärittely eli käyttäjätarina-tekniikka

Pyydä tarjous koulutuksesta organisaatiollesi

Räätälöimme kurssejamme yrityksille ja eri organisaatioille. Pyydä tarjous tästä kurssista räätälöitynä juuri teidän tarpeisiinne!

Pyydä tarjous


Tulevat ajankohdat

Aika: 12:00 – 16:00
Kesto: 4 tuntia
Paikka: Google Meet/Helsingin toimisto.
Hinta: 250 € + alv 24%.


Ilmoittaudu koulutukseen

    Ajankohta:

    Hyväksyn tietojeni käsittelyn tietosuojaselosteen kuvaamalla tavalla.


    Haluatko saada ison kokonaisuuden valmiiksi? Kaksi vinkkiä: pilko tavoite pienimmiksi tavoitteiksi ja keskity yhden asian tekemiseen. Näin saat tekemisestä niskalenkin, ja hommat rullaamaan.

    Ketterissä menetelmissä myös määrittelyä tehdään pienissä paloissa. Käyttäjätarinat eli user storyt ovat hyvä tapa kommunikointiin liiketoiminnan ja IT:n välillä. Ne kirjoitetaan liiketoiminnan kielellä, ja yhteen lauseeseen on upotettu tarvittava asia, tarvitsija ja liiketoimintahyöty.

    Koulutuksen rakenne:

    • Käyttäjätarinan malli
    • Kortti – keskustelu – vahvistus (eli 3C: card – confirmation – conversation)
    • Millainen on hyvä käyttäjätarina (INVEST-malli)?
    • Käyttäjätarinoiden pilkkominen pienemmiksi
    • User Story Mapping -työkalu kokonaisuuksien hahmottamiseen

    Kenelle koulutus sopii:

    Koulutus sopii kaikille tuotteen sisältöä miettiville, kuten liiketoiminnan edustajille, tuotehallinnan edustajille sekä kehittäjille ja testaajille.

    Valmentaja: Raija Harle

    Tämä koulutus toimii myös osana tuoteomistaja (PO) koulutusta: https://taskmill.fi/koulutus/tuoteomistaja-product-owner-koulutus-sertifiointiin-tahtaava/. Toteutamme valmennuksen Google Meetillä/Helsingin toimistollamme. Koulutuksen hinta on 250 € + alv. Lisätietoja raija.harle@taskmill.fi. Ilmoittaudu mukaan alla olevalla lomakkeella tai sähköpostitse.

    Kouluttajat

    Jaa somessa:

    Tilaa uutiskirjeemme

    Voit voittaa ilmaisen koulutuksen!

      Hyväksyn tietojeni käsittelyn tietosuojaselosteen kuvaamalla tavalla.

      Kun kaipaat asioihin jotain järkeä, ota yhteyttä!

      Konsultointi

      Elina Kervinen

      +358 40 55 260 22

      Buukkaa tapaaminen