Hyppää sisältöön

AI‑avusteinen vaatimusmäärittely

Pyydä tarjous koulutuksesta tai työpajasta

Räätälöimme koulutuksia ja työpajoja yrityksille ja eri organisaatioille. Pyydä tarjous tästä kokonaisuudesta, räätälöitynä juuri teidän tarpeisiinne!

Pyydä tarjous

Miten tekoälyä voi hyödyntää laadukkaampien ja selkeämpien vaatimusmäärittelyjen tuottamisessa?

Tässä kurssissa syvennytään miten tekoälyä voidaan hyödyntää vaatimusmäärittelyjen työstämisessä. Koulutus yhdistää ketteriä menetelmiä, asiakasymmärrystä, kehitystarpeen jäsentämistä tilanteisiin joissa vaatimuksia, käyttäjätarinoita ja dokumentaatiota oikeasti syntyy.

Koulutus on jaetta kahteen loogiseen osioon laadukas määrittely sekä miten määrittely tukee tiimityötä

Osio 1: Laadukas määrittely

Laadukkaan määrittelyn taustalla on hyvä ymmäryys mitä ongelmaa olemme ratkaisemassa ja kenelle. Tämän osion aikana opetellaan jäsentämään vaatimukset selkeä rakententeen mukaisesti. Koulutuksessa käytetään tekoälyä avustamassa ja tuomassa tuoreita näkökulmia laadukkaan rakenteen muodostamiseen.

Osio 2: Määrittely osana tiimityötä

Koulutuksen toisessa osuudessa syvennytään tarkentamaan ja pilkkomaan aikaisemmin tuotettuja vaatimuksia tekoälyn avulla. Lisäksi tutustumme siihen miten tekoäly auttaa ymmärtämään tietomallien rakennetta niissä mahdollisesti piileviä haasteita. Laadukkaan määrittelyn tunnusmerkkejä on myös se että kaikki ymmärtävät vaatimuksen samalla tavalla, tämän on erityisen tärkeätä esimerkiksi tilanteissa jossa useat tiimit työstävät samaa projektia.

Koulutuksen toteutus

AI avusteinen vaatimusmäärittely koulutus on:

  • Käytännönläheinen ja osallistava työskentely
  • Konkreettisia esimerkkejä miten tekoälyä voi hyödyntää
  • Mahdollisuus käyttää omia aineistoja harjoituksissa
  • Soveltuu sekä lähikoulutuksena että etätoteutuksena

Kesto ja toteutus

Koulutus toteutetaan kahtena 3,5h toteutuksena. Koulutuksien välissä osallistujat työstävät harjoitusta omatoimisesti. Harjoitus käydään läpi koulutuksen toisella päivällä

Pyydä tarjous koulutuksesta organisaatiollesi

Haluaisitko tämä koulutuksen omalle tiimillesi? Koulutusta on myös mahdollista räätälöidä juuri omalle organisaatiollesi sopivaksi. Pyydä tarjous tästä koulutuksesta!

Jaa somessa:

Kun kaipaat asioihin jotain järkeä, ota yhteyttä!

Konsultointi

Elina Kervinen

+358 40 552 6022

Buukkaa tapaaminen

Rekrytointi, freelance-toimeksiannot

Jutta Glad

+358 40 540 8664

Buukkaa tapaaminen

Asiakaskokemus

Elina Jolma

+358 50 304 0243